Taksimetrelerin Kalibrasyon Sorunu Çözülecek Gibi Durmuyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğine göre artık taksimetre kalibrasyon muayene ve ölçüsünü İl Ölçü Müdürülüğü yapacak. İl Ölçü Müdürlüğü’nün elinde kontrol için yeterli ekipman olmadığı görüşü hakim.

Bakanlığın “Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” 02.02.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Mevcut uygulamada taksimetre kalibrasyonunun muayene ve ayar yetkileri İl Ölçü ve Ayar Müdürlüğüne devredilirken, aracın sadece ileri hareketinde aktif olan taksimetreler, artık kat edilen her mesafeyi ücret olarak hesaplayacak. 

Ölçü ve muayene memurlarının elinde yeterli donanım yok 

Ölçü Aletleri Muayene ve Damga Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin ardından taksimetrelerin kalibrasyonu konusundaki sorun çözülecek gibi durmuyor. Yönetmelikte yazan “ taksimetrelerin kalibrasyonu, üreticinin yetkili servisinde yapılır, muayene ve damgalamayı ise Bakanlığa bağlı İl Ölçü Müdürlüğü Ölçü ve Ayar memurları yapar” yönündeki ibare tartışma konusu. Bugune kadar yapılan uygulamaları servisler ve İl Müdürlükleri yapmaktaydı. Ölçü ve muayene memurlarının elinde yapılan kalibrayonun doğruluğunu kontrol edecek ekipman bulunmadığı ise genel kanı.

Sicil ve muayene kartı geliyor

Piyasada kullanımda olan, ilk veya periyodik muayenesi yapılan taksimetrelere İl Müdürlükleri tarafından bir adet sicil ve muayene kartı düzenlenecek. Bu kart taksimetre bilgileri, aracın plaka numarası ile marka ve modelini, jant ve lastik ebadı gibi bilgileri kaydedecek.

Mesafeye göre ücret

Yine yönetmeliğe göre, taksimetreler artık yalnızca hareket sırasında değil, mesafeye göre kat ettiği yolu ücret olarak hesaplayıp, göstergede göstetecek.

Sicil ve muayene kartına dair değişiklik, yönetmeliğin gazetede yayımından 3 ay sonra yürürlüğe girecek. Teknik özellikleri düzenleyen değişiklik ise yürürlüğe girdi.

KAYNAK: tasimacilar.com  02.02.2012 / 10:12

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Taksimetrelerin Kalibrasyon Sorunu Çözülecek Gibi Durmuyor. için 1 cevap

  1. Mesut Koska der ki:

    Biraz ozelestiri yapmamiz gerekiyor;diye dusunmekde’yim!Neden’mi bir ANKET yaptirsak ve halka Taksinin hizmet anlayisini sorsak?İnanin tevazu gosteriyorum;100%60 dan fazlamiz bende dahil hizmette yetersiz kaldigimiz cikar ANKETTE.Peki bizimle ilgili duzenlemelri kim yapmasi gerekiyor!Bizleri temsil gucune sahip olanlar!Peki onlarin yeterliligi varmi?Kesinlikle bir standart getirebilecek kapasiteye sahip degiller,(TURKİYE GENELİNİ BAZ ALİYORUM)CALİSAN STK’LARİNellerinden operim.Peki onlar yapmayinca,kim yapacak standart duzenlemelerini?Haliyle Belediyeler yapmaya calisiyor!Hazirlik asamasinda bizim stk lar devreye girmeyince!!Onlarda dusunebildikleri kadar iyi niyetle birsey yapmaya calisiyorlar.Muhakkak ki Belediyeler bir Sehirdeki butun meslek problemlerine hakim olamazlar!!Ama o asamalarda destek alabilecekleri,fikir ureten STK ariyorlar,BULAMİYORLAR.O zaman ne oluyor!!!!!!! Malesef problemli kanun ve yasalar cikiyor?Peki suc kimin:-)STK.larin………

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>